تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۰۸ - ۴۸: ۱۴

گالری ایرانشهر میزبان نقاشی های عادل یونسی می شود

عادل یونسی
سیزدهمین نمایشگاه انفرادی نقاشی «عادل یونسی» با عنوان «بنطاسیا» از نهم تا ۲۰ تیرماه در گالری ایرانشهر برپا خواهد شد. یونسی که درسال های اخیر آثارش را در خارج از کشور به نمایش گذاشته، پس ازهشت سال در ایران نقاشی هایش را به نمایش می گذارد.

به گزارش کافه رسانه به نقل از روابط عمومی نمایشگاه، عادل یونسی گفت: آثار این مجموعه همانند نقاشی های دوره های پیشینم با رنگ‌های شاد خلق شده اند و فضای سوررئال دارند و در این مجموعه شاهد نوعی رویکردی تاریخی هستیم و برخی از شخصیت‌های تاریخی همچون چارلی چاپلین، علی اکبر شهنازی، مرتضی خان نی داوود، حضرت مسیح و حواریون در شام آخر به بوم های من فرا خوانده شده اند.

 در این نمایشگاه ۱۱ تابلوی نقاشی در ابعاد بزرگ که کوچکترین آن ها ۸۰ در ۱۲۰ است، به نمایش درخواهد آمد. بیشتر این آثار در یک سال اخیر خلق شده‌اند.

او افزود: منبع الهام من برای خلق مجموعه اخیر، تاریخ، اسطوره شناسی، فانتزی، آن هنری، عکس ها و معماری قرن ۱۴ و ۱۷ میلادی، ادبیات عرفانی فارسی و ضرب المثل های تاریخی است. همه این موارد دست به دست هم داده اند تا نقاشی های من برای مخاطب حالت معما گونه پیدا کنند و با رمزگشایی بتواند حض بصری ببرد.

یونسی ادامه داد: در نقاشی های این مجموعه برای نخستین بار شاهد توجه و رویکرد ویژه من به ادبیات عرفانی (ایران) و معماری قرن ۱۴ و ۱۷ اروپا هستیم و رویکرد به معماری به گونه ای بوده که در پوشش اقیلمی شخصیت هایی که دراین بوم ها خلق کرده ام نیز نمود پیدا کرده است.

به گفته یونسی، تمام نقاشی های این مجموعه با این که هر اثر مستقل است اما با هم ارتباط دارند و هر نقاشی یک استیمنت مستقل دارد.

همچنین قرار است روز ۱۸ تیرماه نشست نقد و بررسی نقاشی های عادل یونسی همراه با نمایش فیلم مستند زندگینامه این هنرمند که توسط اهورا شیر آشتیانی ساخته شده در گالری ایرانشهر برگزار شود. بخش هایی از این فیلم مستند در اروپا فیلم برداری شده و بخش هایی از آن نیز زیر آب.

یونسی در استیمنت این نمایشگاه نوشته است: (بنطاسیا یا به تعبیرحکمای ایرانی حس مشترک به نوعی وصول به غیب است در عالم بیداری. به تعبیری دیگر حس مشترک دریچه ای ست هم از عالم باطن به عالم ظاهر و هم از عالم ظاهر به عالم باطن، به این صورت که تمام ادراکات، اتصالات و متفرقات عالم ظاهر و باطن به واسطه ی حواس پنج گانه در آن یک جا تعریف می شوند.

حس مشترک در واقع به تعبیری حوضی ست که حواس پنج گانه همچون پنج جوی بدان آب می ریزند.

برای اثبات حس مشترک وجوهی ذکر شده است مثلا اینکه ما قطره ای که فرود می آ ید را خط مستقیم می‌بینیم و شعله ای را که به سرعت دور میزند را دایره، در صورتی که در خارج نه خطی ست و نه دایره ای و خط و دایره را حس در نظر ما مجسم میسازد و گرنه نیروی باصره را درهیچ یک دخالتی نیست.

عارف شبستری در باب مثال ذکر شده این چنین فرموده اند:

همه از وهم توست این صورت غیر             که نقطه دایره است از سرعت سیر

اقسامی که برای ادراک باطنی ذکر شده است عبارت اند از حس مشترک، خیال، متخیله، واهمه و حافظه. در مورد حس مشترک و خیال این نتیجه حاصل شده است که هیچ دلیلی بر تغایر این دو قوه وجود ندارد بلکه یک قوه است که صور ادراکی را از حواس ظاهری گرفته در خود حفظ می نماید و به قول شیخ اشراق سهروردی صور معلق خیالی پدید می آورد.)

عادل یونسی متولد ۱۳۶۴ است و در کارنامه هنری خود برپایی ۱۰ نمایشگاه انفرادی در ایران و اروپا را از سال ۸۳ تاکنون دارد و در بیش از ۳۰ نمایشگاه گروهی نیزآثارش در معرض دید مخاطبان گذاشته شده است.

وی نفر اول سومین دوره فستیوال هنر جوان در سال ۱۳۸۵ و نفر اول سومین دوره فستیوال هنر جوان ۱۳۸۵ و نفر اول سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی کشور ۱۳۸۴ بوده است.

 یونسی در آثارش جهانی رویاگونه را به تصویر می‌کشند. او اشیاء، حیوانات و انسان ها را از مکان و زمان های مختلف به درون بوم هایش فرا می خواند و به نوعی با شکستن زمان و مکان جهانی دیگر گونه را خلق می کند که تنها در رویا و در جهان فانتزی شاهدش خواهیم بود. آثار این مجموعه با تکنیک اکرلیک و رنگ روغن روی بوم و ترکیب مواد کار شده اند.

 

 نمایشگاه نقاشی های عادل یونسی از نهم تا ۲۰ تیرماه در گالری ایرانشهر برپا خواهد بود. گالری ایرانشهر در خیابان کریمخان، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، خیابان سپند، پلاک ۱/۶۹ واقع شده است.

 

عادل یونسی

عادل یونسی

لوگوی ویترین